5 елемента на ТВ-зоната в жилището: Въпреки че повече хора използват възможностите на интернет като аудио-видео медия, телевизорът остава неизменна част от интериора в жилището ни.
Специална зона за гледане на телевизия обикновено се прави във всекидневната или в хола. Тук е най-удобно за всички членове на семейството. Телевизионното пространство в дома трябва да допълва общата зона за отдих, където можете да се съберете с приятели за да изгледате филм или мач или просто да погледате сам телевизия.
5 принципа в оформянето на ТВ-зоната в жилището
- Основното нещо в подреждането на всяко пространство е ергономичността. Когато избирате телевизор, не забравяйте да съпоставите размера му с размера на стаята или с площта на стената. В малко помещение огромен телевизор ще изглежда нелепо и само ще подчертае неголемите размери. Също така си струва предварително да помислите каква още техника ще поставите в стаята, за да решите веднага как да скриете кабелите.
- Разстоянието от екрана до очите трябва да бъде около три метра. Най-добре е да поставите телевизора на височина 1 – 1.5 метра, така че да е комфортно да се седи срещу телевизора. В кухнята телевизорът е поставян почти под тавана (например над хладилника) и това е нормално, ако телевизорът работи за фон, но да гледате филм ще бъде неудобно. В спалнята препоръчваме да се откажете от ТВ-зоната, тъй като нищо не трябва да отвлича вниманието ви от съня, а да се заспива под звуците на функциониращото устройство не е най-полезен навик. Не се препоръчва поставянето на телевизор в помещения с повишена влажност, под преки слънчеви лъчи и в близост до източници на топлина.
- Мебелите са важна част от зоната за отдих. Диваните и фотьойлите следва да са разположени така, че екранът да е ясно видим от всяка точка. Ако обичате да каните гости в къщи, по-добре е да заложите на мобилните мебели. Няма да е излишно, ако и холната маса е лесно подвижна.
- Мебелите в хола често се избират заедно с други интериорни елементи – всички те трябва да образуват едно пространство. Стената зад телевизора обаче може да бъде контрастна, при това не само за цвета, а и за самата повърхност на стената. На тази стена се поставят тапети (включително 3D), естествени камъни и тяхната имитация, огледала, мозайка и стенописи. Луксозно изглеждат телевизорите, вградени в специални ниши и оформени в рамки – предимно от гипсокартон. Все още широко се използва и готовата мебел, в която да е вграден телевизорът.
- Последното, за което не бива да забравяте, е осветлението. В дневната разгледайте няколко сценария на осветлението: ще го променяте в зависимост от настроението и броя на хората в стаята. В нишата за телевизора е най-добре да имате LED осветление.
Най-полезните съвети за интериорен дизайн