В интериора на частните домове все още убедително присъстват неутралните цветове – бежовият, сивият и белият. От една страна, те са лесни за комбиниране с по-светли нюанси, а от друга – хората се страхуват да направят интериора си прекалено ярък и „крещящ“.
Класификация на цветовете
Всички цветове са разделени на три групи. Основните цветове са белият, черният, червеният, синият и жълтият. Вторичните цветове са резултат от смесването на два основни цвята, в резултат на което се получават зеленият, лилавият, оранжевият, сивият и розовият цвят. Трети цвят се получава чрез комбиниране на един основен и един вторичен цвят – пример за това са тюркоазните и смарагдовите цветове.
Друг вариант за класификация – топли и студени цветове, но почти всички цветове могат да дават топли и студени нюанси. Изключенията са малко: оранжевият винаги остава топъл цвят, а синият – винаги студен. Смята се, че при избора на цветова гама е оптимално да се комбинират топли цветове с топли и студени – със студени, без да се смесва „температурата“ на цвета.
Общи принципи за избор на цвят за интериора
Компетентно подпирайки цветовете и нюансите, можете да променяте визуално пропорциите на стаята, да създавате правилна атмосфера (мобилизираща или релаксираща), да подчертаете индивидуалността на интериора. Важно е да помните за влиянието на цвета върху възприятието.
Например, преобладаването на синия цвят създава усещане за хлад, червеният цвят може да изостри усещанията (но при прекомерното му използване може да предизвика агресия), кафявият цвят допринася за лека меланхолия, а жълтият ободрява и зарежда с енергия. Преобладаването на лилав цвят визуално намалява пространството, а белият напротив – го разширява.
Разположение на стаите също има значение при избора на цветовете в интериора им. За стаи с прозорци на север е препоръчително да се използват топли цветове. Ако прозорците са с южно изложение, логично е да се спрете на студената цветова гама.
Как да изберем цвят за кухнята, спалнята и детската стая?
Основната цел на цвета в кухнята, е да предизвика апетит. Подобен ефект дават всички нюанси на жълтия, зеления и оранжевия цвят, а също и комбинациите им в декоративните материали, текстила и приборите за хранене. Светлосиният и сивият цвят в кухнята се използват много внимателно, тъй като те се считат за „неапетитни“ цветове.
За детската стая обикновено се използват по-ярки цветове от другите помещения. Между другото, цветът в детската стая може да повлияе на поведението на детето. Зелената гама например, действа успокояващо, жълтият и розовият цвят създават положителни емоции, светлосиният цвят влияя на възприемането на информация.
За избор на цветовете в интериора на дневната е нужен специален подход, тъй като това е мястото, където се събират всички членове на семейството. Най-подходящите цветове за дневна са цветът на кафе с мляко, топъл пясъчен цвят или цветът на теракота. Може да украсите и с малко цветни акценти.
В спалнята личното пространство е най-осезаемо. От една страна, тук можете да дадете свобода на собствените си предпочитания без да рискувате да шокирате другите. От друга страна, е препоръчително цветовете в интериора й да са меки, които ще ви помогнат да се отпуснете и отпочинете.
Банята също е мястото, където можете да експериментирате с цветовете. При много малка баня обаче препоръчително е да избягвате тъмните нюанси.
Избираме цветовата гама за стаята
Най-често три са основните цветове в интериора. Единият цвят се явява основен, а другите два са допълващи и акцентиращи. Основният цвят винаги присъства и той може да бъде цветът на стените, вратите, пода или тавана и се повтаря в детайлите, например в текстила и мебелите. Акцентният цвят може да присъства например като цвят на една от стените, контрастиращ на текстила, лампионите или тапицерията на мебелите. Хармоничните цветови комбинации правят стаята по-релефна и интересна.
комбинация на цветове за кухня – комбинация на цветове с кафяво – таблица за смесване на цветовете – пастелни цветове за стени – хол в сиво и зелено
Най-полезните съвети за интериорен дизайн