Мястото за игра в жилището може да е отделна детска стая или обособено място в стая в дома ви. Всичко зависи от големината на жилището ви. Ако то е малко, следва да се прибегне към зониране на стаята, като например с помощта на детска двуетажна мебел. В долната й част може да обособите мястото за игра или учене, а в горната част да е леглото.
Този вариант по-скоро е подходящ за малко дете. Зониране може да се направи с етажерка за книги, която обособява мястото за игра от останалата част на помещението. Игровата зона трябва да е близо до прозорец, за да се проветрява, трябва да е обезопасена и да има подходящо осветление.
Оформянето на отделна детска стая изисква индивидуален подход, в който наравно с желанията на родителите се вземат под внимание най-вече интересите и характера на детето. Основната задача се състои в това, да се създаде завладяваща атмосфера, където детето с радост ще прекарва времето си. Успехът на този проект зависи от правилната организация на мястото за игра.
Преди всичко следва да решите каква ще е тематиката на детската стая. Ако детето е на повече от пет години, то има своите интереси и хобита, които ще са в основата на оформянето на интериора.
Следващата стъпка ще е изборът на цветовата палитра. Не се ограничавайте с избора на цвят на стените. Помислете внимателно за цялата схема: нюансите на килима, завесите, мебелите и декоративните елементи. Така ще стане ясно, че розовият тапет в стаята на момичето ще се окаже твърде натрапчив. Този цвят е по-удачен за текстила и декора в стаята, а стените да са в бяло, синьо или светлозелено.
Децата често играят на пода. За да изглежда по-голяма и просторна малката детска стая, подът е от ламинат или паркет. В този случай в зоната за игра има неголям ярък килим.
Децата се нуждаят от много светлина, затова завесите трябва да са подбрани правилно. Лампата на тавана трябва да осигурява светлина в цялата стая, като в отделните зони може да осигурите допълнително осветление – например на масата, където детето рисува, пише или чете.
Детската стая трябва да е просторна и в нея да има само необходими мебели. В зоната за игра, независимо от размера на пространството, разпределено за нея, задължително трябва да има чекмеджета или кутии, които ще поберат играчките в стаята.
В детската стая трябва да има маса за творчество и, ако пространството позволява, поставете на мястото за игра палатка, която децата обожават.
Финалното декориране на интериора в детската стая е творческата фаза, по време на която трябва да използвате въображението си максимално. Вашата задача е да създадете специална атмосфера в стаята на детето, попадайки в която то ще се пренесе в особен свят, пълен с интересни приключения и забавни игри.